Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Gru 22, 2017

Powstał QUESTOWY PRZEWODNIK PO GOŚCIŃCACH ZIELONKI

Powstał QUESTOWY PRZEWODNIK PO GOŚCIŃCACH ZIELONKI

W imieniu uczestników projektu „Questowy przewodnik po gościńcach Zielonki” zapraszamy do zgłębiania tajemnic naszego miasta z przewodnikiem pt. „Pierwsza wyprawa – Śladami Leopolda Janikowskiego”. Kolejne przewodniki umożliwią odkrywanie Zielonki w formie questów, czyli poznawania zakątków miasta (związanych z ważnymi wydarzeniami lub mieszkańcami o szczególnych dokonaniach) poprzez zadania do wykonania. Pierwsza część poświęcona jest Leopoldowi Janikowskiemu – wielkiemu podróżnikowi, który mieszkał w Zielonce.

Celem projektu było ocalenie od zapomnienia i promowanie wybranego elementu lokalnego dziedzictwa kulturowego, jako dobra wspólnego. Wybrano postać i dokonania właśnie Leopolda Janikowskiego.

Działania zrealizowane w ramach projektu

1. Z zasobów pamięci mieszkańców i Archiwum Zielonki, rodziny Janikowskich i źródeł internetowych wybraliśmy informacje dotyczące Leopolda Janikowskiego – podróżnika, badacza Afryki środkowej, zwłaszcza Kamerunu, organizatora wystawy w roku 1890 przywiezionych ok. 1300 eksponatów, które stały się zalążkiem Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

2. Na tej podstawie powstała krótka historia życia i dokonań naszego bohatera, a następnie koncepcja graficzna „Questowego Przewodnika po Gościńcach Zielonki” – wyprawa #1 – śladami Leopolda Janikowskiego.

3. Wersja pilotażowa przewodnika była prezentowana w ramach happeningu „Wyprawa afrykańska śladami Leopolda Janikowskiego” z udziałem dzieci i młodzieży z Zielonki i Białorusi. Przy tej okazji zainicjowano Klub Odkrywców Dziedzictwa Zielonki.

Rezultaty projektu

Społecznym rezultatem projektu stało się zainicjowanie Klubu Odkrywców Dziedzictwa Zielonki skupiającego wolontariuszy Klubu Seniorów „Młodzi Duchem”, UTW oraz dzieci i młodzież z Zielonki i Białorusi biorącą udział w akcji „Lato w mieście”.

Rzeczowym rezultatem projektu jest dostępny na otwartej licencji Creative Commons „Questowy Przewodnik po Gościńcach Zielonki” – część 1 – Śladami Leopolda Janikowskiego.

Odbiorcy projektu

Odbiorcami projektu będą mieszkańcy i goście Zielonki, w tym użytkownicy miejskich rowerów (rodziny, osoby pojedyncze, rocznie ponad 200 osób), młodzież szkolna, drużyny harcerskie, kluby i sekcje seniorów, parafianie, uczestnicy projektu e-MOCNI: cyfrowe umiejętności, realne korzyści (320 osób w okresie 2018-połowa 2019), turyści (zwłaszcza po uruchomieniu międzygminnego systemu ścieżek rowerowych).

Partnerzy projektu

Klub Seniorów „Młodzi Duchem”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zielonce, Towarzystwo Przyjaciół Zielonki, Miejska Rada Seniorów.

janikowski1 janikowski2 janikowski3 janikowski4

POBIERZ PRZEWODNIK (pdf)

Zrealizowano w ramach projektu „Questowy przewodnik po gościńcach Zielonki” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

dzialaj_lokalnie_logo_rgb       arfp_fb1