Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Cze 14, 2018

Młodzież na warsztatach RAKU

Młodzież na warsztatach RAKU

We wtorek 5 czerwca młodzieżowa grupa sekcji ceramiki OKiS wybrała się wraz z instruktorką Marzeną Matusik na wyjazdowe warsztaty RAKU. Raku to historyczna technika garncarska wywodząca się z Japonii (XVI w.) a ciesząca się od wielu lat zainteresowaniem ceramików na całym świecie.

Rozpalone do czerwoności prace ceramiczne wyciąga się z pieca a następnie wrzuca do kotła z łatwopalnymi materiałami (trocinami, gazetami), gdzie poddawane są zaczernieniu i redukcji. Temperatura wypału to ok. 900-1150 st. C. Do raku stosowane są specjalne szkliwa z domieszkami tlenków, które dają niezwykłe, kolorystyczne oraz metaliczne efekty. Odmianą raku jest naked raku, w której to technice na koniec szkliwo odpada ukazując na powierzchni prac charakterystyczne i efektowne spękania.

Do przeprowadzenia takiego procesu potrzebne są szczególne warunki, najlepiej plenerowe. Dla pasjonatów sztuki ceramicznej z Zielonki udział w warsztatach był przede wszystkim nauką, ale także ciekawą odmianą i dobrą zabawą z techniką, którą trudno zastosować w warunkach pracowni.

Udział w warsztatach członków sekcji dofinansował OKiS.