Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 29, 2018

Teatralny maraton po raz 21.

Teatralny maraton po raz 21.

XXI Maraton Teatralny w Zielonce za nami. W sobotę 26 października dzień z teatrem można było rozpocząć już o godzinie 13:00 by zakończyć go dopiero po godzinie 21. Obejrzeliśmy 5 spektakli.

Przywykliśmy już do tego i bardzo lubimy fakt, że grupy goszczące u nas na przemian zaskakują, bawią lub intrygują a formuła maratonu daje widzom możliwość przeżycia tak wielu rozmaitych emocji jednego dnia.

Rozbawić i zaintrygować jest jednakowo trudno. Gdyby trzymać się rozróżnionych wyżej emocji, w tym roku skutecznie rozbawiły nas Parabuch i Scena Kotłownia, za co oba Teatry otrzymały gromkie oklaski publiczności, zaintrygował natomiast Teatr Krzesiwo. O zaskoczeniu możemy mówić w przypadku Teatru przy Fabryczce – zaskoczyła tu wybrana problematyka spektaklu. Zielonkowska Loża Szyderców jak zwykle wyróżniła się rozmachem, zasługując na uwagę jury o „pielęgnowaniu przez zespół szczególnej wartości, jaką jest zespołowa praca teatralna”.

Choć dla widza formuła konkursu i jego wyniki mają mniejsze znaczenie – widz przyznaje własną nagrodę mierzoną siłą oklasków – dla artystów udział w Maratonie to również konfrontacja z opiniami utytułowanych zawodowców. Od lat gośćmi Maratonu w Zielonce w roli jurorów są prof. Lech Śliwonik i dr Edward Wojtaszek. Jurorzy przyznali następujące nagrody:

  1. Najlepsza kreacja aktorska: Michał Orchowski za rolę Williama Szekspira w spektaklu „Eksperyment” Teatru Krzesiwo;
    2. Najlepsze przedstawienie: Teatr KRZESIWO za spektakl „Eksperyment” Ryszarda Polaszka w reżyserii autora;
    3. Nagroda Jury: za podjęcie w spektaklu ważkich problemów dla Teatru przy Fabryczce.

Przerwy pomiędzy spektaklami co roku podczas Maratonu mijają publiczności na łamaniu głów i odpowiadaniu na konkursowe pytania jurorów. Nagrodami dla wylosowanych szczęśliwców były zaproszenia na spektakle do teatrów warszawskich, którym dziękujemy za ufundowanie biletów.

Powiatowi Wołomińskiemu dziękujemy za ufundowanie nagród głównych.

Nade wszystko dziękujemy jednak grupom teatralnym, które ponownie gościły w Zielonce.

Do zobaczenia za rok. Już nie możemy się doczekać.