Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Trop V

1-Zadanie_-003Witaj w ogrodzie Leopolda Janikowskiego. Wiesz kim był? Meteorologiem, podróżnikiem i etnografem*.
*(Etnografia to dyscyplina naukowa zajmująca się opisem i analizą kultur różnych ludów).

Wyobraź sobie, że w 1882 roku, kiedy dalekomorskie wyprawy były bardzo niebezpieczne a wiele zakątków świata było jeszcze niezbadanych przez Europejczyków, Leopold Janikowski wziął udział w wyprawie badawczej do Afryki.
Ekspedycja miała na celu utworzenie stacji geograficznej i badania geograficzno-przyrodnicze nieodkrytych wyżyn Kamerunu.

Wyprawa ruszyła z  Francji 13 grudnia 1882 roku na statku żaglowym Łucja Małgorzata. Do Polski podróżnik wrócił po trzech latach. W latach 1887-1889 po raz drugi wyprawił się do Afryki by kontynuować badania.

Podczas obu pobytów w Afryce oprócz badań przyrodniczych poznawał i opisywał także zwyczaje, prawo i historię tamtejszych ludów. Z drugiej podróży przywiózł aż 1300 eksponatów. Te eksponaty wzbudzały ogromne zainteresowanie w Europie –  zetknięcie z kulturą afrykańską było wówczas czymś nowym i sensacyjnym.
Przywiezione eksponaty stały się przyczynkiem do powstania Muzeum Etnograficznego w Warszawie, dlatego Leopold Janikowski uważany jest za jego twórcę.

Jak się zapewne domyślasz, każdej wyprawie towarzyszyło wiele niebezpieczeństw i fascynujących przygód. Badacz opisał je w swojej książce. Możesz ją kiedyś przeczytać.
Leopold Janikowski mieszkał w domu przy ul. Skorupki 1 w Zielonce w ostatnich latach życia (do śmierci w 1942 r.).

W jego ogrodzie (a jak użyjesz wyobraźni – to w dżungli Afryki) znajdziesz „afrykańską sztukę” a wraz z nią to, czego szukasz – ostatnie pocztówki do albumu i nie tylko…

WYSTARCZY ŻE ODNAJDZIESZ JEDNĄ – I JUŻ MOŻESZ BIEC DO METY!