Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Kaligrafia

prowadzenie: Piotr Popławski

termin: środa
godz. 17:00-19:00

wiek: od 8 lat (bez górnej granicy)

cena: 240 zł / za 4 spotkania w miesiącu
materiały i narzędzia w cenie zajęć

o zajęciach: w programie zajęć jest nauka dawnych średniowiecznych rodzajów pisma ręcznego, stosowanych w kulturze łacińskiej, znajdowanych w starych manuskryptach, które stanowią nieodłączny element naszej kultury europejskiej. Nauka zacznie się od uncjały, która pozwoli uczestnikom zajęć rozwinąć precyzję potrzebną do opanowania kolejnych rodzajów pisma ręcznego tzn. minuskuły karolińskiej oraz tekstury gotyckiej. Podczas zajęć zostaną także poruszone zagadnienia dotyczące odpowiednich materiałów oraz narzędzi jakie są stosowane w kaligrafii współcześnie oraz jakie były stosowane dawniej. Jak pisano litery? Dlaczego pisano gęsim piórem lub patykami? W jaki sposób trzymać narzędzie? Dlaczego nie wszystkie materiały nadają się do kaligrafii? Co to jest atrament, a co to jest tusz? Dlaczego pismo zmieniało się z czasem? Elementem uzupełniającym do zajęć będą podstawy projektowania tekstu aby praktycznie wykorzystać nabytą wiedzą oraz umiejętności. Po wstępnym opanowaniu uncjały i minuskuły karolińskiej poprowadzone zostaną zajęcia z tworzenia ozdobnych inicjałów wzorowanych na przykładach średniowiecznych.

korzyści: kaligrafia jest zwykle kojarzona z pięknym pismem i fantazyjnymi literami. Ale to nie tylko rodzaj rzemiosła czy sztuki. Dla wielu osób to rodzaj medytacji i sposób na wyciszenie się. Zyskasz zarówno rzadką umiejętność, jak i spędzisz czas w sposób relaksujący.

instruktorka: absolwent Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na ASP w Warszawie. Obecnie pracownik Muzeum Warszawy w Pracowni Konserwacji Papieru i Fotografii.

 

Skip to content