Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 23, 2018

21. Maraton z teatrem

21. Maraton z teatrem

Już w sobotę 27 października w Zielonce odbędzie się XXI Maraton Teatralny.  W Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce zaprezentują najnowsze realizacje teatry młodzieżowe i „dorosłe” z Warszawy, Ostrowi Mazowieckiej, Wołomina i Zielonki. Zobaczymy na naszej scenie 5 spektakli.

Program:

Teatr Parabuch „Pan Jowialski” Reż. Ryszard Jakubisiak 13.00
Teatr Krzesiwo „Eksperyment” Reż. Ryszard Polaszek 15.30
Teatr przy Fabryczce „Szczęściara” Reż. Monika Kisła 16.40
Teatr Scena Kotłownia „Jednoręki ze Spokane” Reż. Rafał Swaczyna 18.00
Młodzieżowe Studio Teatralne Loża Szyderców „Alfabet Teatru” Reż. Aneta i Robert Płuszka 20.00

 

21_maraton_program2

„Pan Jowialski”25
Komedia Aleksandra Fredry. Akcja dzieje się w latach 20. XIX wieku w dworze państwa Jowialskich, prawdopodobnie na Podkarpaciu. Spotykają się tu przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk. Reprezentantami anachronicznej staropolskiej szlachty są państwo Jowialscy. Syn i synowa Jowialskich (Szambelan i Szambelanowa) reprezentują pokolenie Oświecenia, jednak ich oświeceniowe ideały są dość powierzchowne. Helena, córka Szambelana, jest czytelniczką dzieł romantycznych. Na dworze pojawiają się jeszcze Ludmir i Wiktor – ubodzy artyści…
Zapraszamy na spektakl wielokrotnie nagradzanego u nas Teatru Parabuch. W tytułowej roli wspaniały Wiktor Skowroński, laureat nagrody dla najlepszego aktora w minionych edycjach Maratonu.
Sala widowiskowa OKiS, godz. 13:00. Wstęp wolny.

„Eksperyment”TeatrKrzesiwoODEON
Spektakl opowiada o kondycji współczesnego człowieka oraz jego osiągnięciach na polu sztuki i nauki. Dwaj przyjaciele – Willy i Leonardo prowadzą beztroskie życie odcięte od pędzącego i stale zmieniającego się świata. Jednak pewnego dnia odżywają w nich dawne tęsknoty i decydują się wybrać w szaloną podróż w nieznany im świat.
W tym doświadczeniu na pierwszy plan wysuwa się pytanie o to, czy w społeczeństwie, w którym panuje tak duża różnorodność, rzeczywiście jest miejsce dla nonkonformistów…
Teatr Krzesiwo to zespół istniejący od 1992 roku. W swojej twórczości dąży do jak najczystszej formy teatru, w którym największą rolę odgrywa słowo. Stąd też oszczędność rekwizytów i całkowity brak scenografii. Wyobraźnię widzów mają pobudzać obrazowe, przesycone emocjami dialogi i ekspresja aktorska. Krzesiwo bazuje wyłącznie na autorskich scenariuszach.  Wszystkie napisał opiekun grupy Ryszard Polaszek. „Eksperyment” jest czternastym w jego dorobku.

 

„Szczęściara”

SZCZESCIARA AL 89

aaa 24819272_1503211823077550_155430860_o
Sztuka Mirosława Wierzbowskiego o przewrotnym tytule „Szczęściara” stawia Widowni dużo pytań. Bohaterowie są przeciętnymi dwudziestolatkami, mają plany, marzenia, kochają i są kochani. Kto okaże się tytułową SZCZĘŚCIARĄ? Czy to znaczy, że ktoś będzie miał pecha? Wszyscy tylko nie ja, tak?
Teatr przy Fabryczce o sobie: „teatr powstał by stworzyć przestrzeń do rozmowy z widownią o tym co dla nas ważne. Naszym marzeniem jest to, by Widzowie po opuszczeniu teatru chcieli zmienić otaczającą ich rzeczywistość”.

 

„Jednoręki ze Spokane”plakat jednoreki2
Spektakl jest adresowany do młodej widowni w wieku od 14 lat, osadzony w brooklińskiej rzeczywistości gdzie dominuje muzyka HipHop.
Główny bohater, Carmichel, stracił rękę. Odcięli mu ją lokalni gangsterzy i zabrali ze sobą. Carmichel za wszelką cenę chce ją odzyskać. Podróżuje po całym kraju, ogłasza się w świecie przestępczym, obiecując wysoką nagrodę dla “uczciwego” znalazcy…

 

„Alfabet Teatru”

44696027_2188100628125910_5599391577244958720_n

Kto z widzów wie gdzie w teatrze ukrywa się DREWN0? Jak zlokalizować MOST na scenie? Dlaczego nie ma takiego słowa jak HALABARDNICZKA? Albo kto był pierwszym AKTOREM? Kto z miłośników teatru zna wszystkie rodzaje UKŁONÓW. Wymieni funkcje ŁÓŻKA. Sklasyfikuje PUBLICZNOŚĆ.  Te, i inne tajemnice odkryje przed Państwem spektakl Młodzieżowego Studia Teatralnego Loża Szyderców w swojej najnowszej produkcji pt. „Alfabet teatru”.
Nie jest to przestawienie w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jest wynikiem indywidualnych zainteresowań grupy, a także rozsadzającej ją ekspresji twórczej. Spektakl powstał bowiem na podstawie „Alfabetu teatru” Tadeusza Nyczka oraz mistrzów dawnych, współczesnych, przyszłych, niedoszłych lub po prostu grających dziś na scenie.
Wśród autorów tekstów znajdują się nie tylko klasycy, jak wspomniany Nyczek, Szekspir, Molier czy Fredro, ale także Krzysztof Borys,  Zuzanna Cieślicka, Aleksandra Szopa…
Zapraszamy na Alfabet teatru!…
Może się czegoś nauczysz!
Sic!