Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Kwi 17, 2020

Ośrodek Kultury i Sportu we wspomnieniach

Ośrodek Kultury i Sportu we wspomnieniach

 

Na przełomie roku, w ramach cyklu wydawniczego Towarzystwa Przyjaciół Zielonki, ukazał się 9. Zielonkowski Zeszyt Historyczny zatytułowany „I tak to się kręci… O historii Ośrodka Kultury w Zielonce we wspomnieniach”. Publikacja składa się ze wspomnień, opartych na kronikach Ośrodka Kultury, prowadzonych od jego powstania w 1986 r. Została wydana także w nawiązaniu do obchodów roku jubileuszowego naszego miasta.

Czas epidemii uniemożliwia nam organizację spotkania wokół Zeszytu, podczas którego moglibyśmy wspólnie powspominać dawne czasy. Zrobimy to w przyszłości. Tymczasem oddajemy głos pomysłodawczyni, pierwszej dyrektor instytucji:

” … a wokół nas cień drobny chodzi…”

Oczywiście – „cień chodzi”, jakże mogłoby być inaczej…
minęło przecież sporo czasu, końcówka czy raczej – druga połowa lat osiemdziesiątych zaczynała nowe etapy – w życiu małego Miasta nieopodal Warszawy, w życiu młodych ludzi, uczniów ówczesnej szkoły średniej w miasteczku,
także w moim życiu – mieszkałam już dziesięć lat w innej, nowej dla mnie części Polski i nie licząc znaków na tamtym niebie – nie wiedziałam nawet, że ZACZĄŁ SIĘ NOWY CZAS.
Powstawał Ośrodek Kultury – tak zwyczajnie – wyłaniał się po kawałeczku po to, by rozchodzić się szerzej i szerzej.
Initio.
Do dość skromnego miejsca przychodzili goście – młodsi, starsi i zupełnie najmłodsi, wszyscy z radością i ciekawością. Grano, śpiewano, tańczono, wystawiano sztukę wszelką, zapraszano, rozmawiano, bawiono się wspólnie.
O tych wszystkich wydarzeniach, o naszych Gościach, o pomocnikach i wszystkich pracujących w Ośrodku – piszemy WSPÓLNIE – dziś po wielu latach – my – czyli Ci,
którzy rok po roku, krok po kroku – ucząc się od siebie wzajemnie – stawialiśmy WIELKĄ BUDOWLĘ, tworzyliśmy NOWE.
To piękne Nowe – jest dzisiaj – w roku 2020 bardzo piękną Dojrzałą Osóbką, mieszka w ładnym Domu w Mieście, jest dawno samodzielne, wszechstronnie wykształcone, zdolne.
Towarzyszą mu ludzie dbający o to, co najlepsze dla wszystkich.
Tak było zawsze – w roku 1986 – także.
Przyznaję, uznałam jakiś czas temu, że należy o czasie tamtym NAPISAĆ.
Udało się.
Zebraliśmy więc nasze wspomnienia, sięgając do starych Kronik Ośrodka,
znajdując tam – bywało – skarby w postaci fotografii dawno zapomnianych.
Poruszyły naszą wyobraźnię, pokazały nie tylko nostalgie, ale także po raz na pewno kolejny – dały wiarę w SENS NASZEJ PRACY – Tamtej, Mniej Tamtej i Obecnej.
Z nadzieją, że wkrótce – zaprosimy – WSZYSTKICH – na promocję specjalnie wydanego Zeszytu Historycznego/ nr 9/ – wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Zielonki.
Zapraszamy już dziś, wszystkich, którzy pamiętają Ośrodek w różnym dla siebie czasie, a więc tych, którzy byli wówczas dziećmi, tych nieco starszych, wszystkich naszych przyjaciół,
tych, którzy nas wspierali, pomagali, Byli i nadal są z Nami.

Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska/ Figurska/
kwiecień, 2020

Skip to content