Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Przewodnik po gościńcach Zielonki – nr 1

QUESTOWY PRZEWODNIK PO GOŚCIŃCACH ZIELONKI
wyprawa #1 : Śladami Leopolda Janikowskiego

W imieniu autorów projektu „Questowy przewodnik po gościńcach Zielonki” zapraszamy do poznawania tajemnic miasta (miejsc, ważnych wydarzeń i osób o szczególnych dokonaniach) w formie questu, czyli poprzez zadania do wykonania.

Każdy, kto wypełni poniższy przewodnik, uzyska pieczęć Klubu Odkrywców Dziedzictwa Zielonki. W przyszłości powstaną kolejne questy i pieczęci do zdobycia będzie więcej.

Przewodnik nosi tytuł „Pierwsza wyprawa – Śladami Leopolda Janikowskiego”. Tematem jest tu historia życia wielkiego podróżnika, który mieszkał w Zielonce.

Źródła w których można szukać informacji znajdziesz na końcu przewodnika.

POBIERZ PRZEWODNIK (PDF)

Quest realizuje Program Turystyki Dziedzictwa Towarzystwa Przyjaciół Zielonki, nawiązuje do staropolskiej nazwy gościniec, odnoszącej się do ważnych traktów komunikacyjnych, miejsc pobytu, dialogu, zabawy, ekspozycji dóbr kultury. Nazwa „Gościńce Zielonki” nawiązuje także do czasów folwarku i karczmy Mutka Zielonka (później Nutka Zielonka) założonej na przełomie XVII/XVII wieku przy średniowiecznym gościńcu. „O karczmie tej …” – jak wspomina K. Charkiewicz w Wojennym żurnalu z 1901 roku – „…miejscowi starcy opowiadają wiele niezwykłych legend”. Cytat z „Historia Miasta Zielonka”: „Karczma usytuowana była przy starym, jeszcze średniowiecznym trakcie prowadzącym z Pragi przez Kobyłkę, Jadów do Nuru i idącym przez Zielonkę dokładnie tak jak dziś ulica Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Chopina. W 1830 roku składała się z domu przy trakcie i założonego w czworobok z podwórzem w środku budynku w głębi.

Zrealizowano w ramach projektu „Questowy przewodnik po gościńcach Zielonki” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

dzialaj_lokalnie_logo_rgb  arfp_fb1