Archiwum wydarzeń

Wariaci - monodram na podstawie twórczości Witkacego

  • Spektakl
2/12/2023
  • Godzina: 19:00
  • Lokalizacja: Łukasińskiego
  • Grupa wiekowa: Młodzież, Dorośli, Seniorzy
Kup bilet

Zobacz spektakl na podstawie tekstów Witkacego - jednego z najważniejszych i najoryginalniejszych polskich twórców. Wystawiony zostanie przez Teatr Pokrewny. Uwaga: spektakl przeznaczony dla młodzieży od lat 13 i dorosłych.

"Wariaci", to spektakl na aktora, muzyka i wielogłos żeński. Spektakl zabiera widza w głąb jaźni głównego bohatera. Podróż po zakamarkach jego głowy jest dla odbiorcy przeżyciem intensywnym. Momentami wzrusza, momentami przeraża, momentami staje się wręcz nie-znośna. "Nażywość" muzyki dodatkowo podkreśla stany emocjonalne aktora, a jego dialog z nieobecnymi fizycznie kobietami odzwierciedla skomplikowaną kondycję psycho-fizyczną współczesnego Everymana. Tekst jest kompilacją „Wariata i Zakonnicy”, „Matki” i „Narkotyków” - utworów napisanych przez Witkacego.
 
Fragment spektaklu pokazany został na 25 Międzynarodowym Konkursie na Interpretację Tekstów Witkacego w Słupsku w 2022 roku. Otrzymał tam główną nagrodę konkursu oraz nagrodę specjalną, przyznawaną przez Maciej Witkiewicza (potomka Witkacego).
 
Spektakl zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Festiwalu Debiutów w Monodramie w Koszalinie w 2023 roku.
 
występuje: Maciej Dmochowski
reżyseria, opracowanie tekstu: Aleksandra Skorupa
muzyka, wariat muzyczny: Grzegorz Kaźmierski
śpiew i głos żeński na żywo: Aleksandra Skorupa
zakonnice (video): Dominika Zielińska, Aleksandra Sroka, Katarzyna Gazdowicz
matka (video): Zina Zagner