Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Kalendarz

Lis
17
sob
Liga juniorek starszych: Zielonka vs Towy Targ
Lis 17@19:00 – Lis 18@12:00
Lis
18
nie
Spotkania z podróżą: Norwegia Północna
Lis 18@15:00 – 16:00

Norwegia Północna – kraina słońca

Konrad Konieczny

Północne rubieże Norwegii mają w sobie coś szczególnego. Krajobraz jest tu znacznie bardziej surowy, monolityczny i chwilami bardziej posępny w porównaniu ze spektakularnym pięknem fiordów Norwegii Zachodniej. Ale nie w krajobrazie tkwi największa różnica. Jadąc pośpiesznie na Nordkapp przez bezkresy Finnmarku, możemy łatwo to przeoczyć,  ale przy dłuższym pobycie zrozumiemy, że to nie jest miejsce zwyczajne. Jak nigdzie indziej rytm życia wyznacza tutaj słońce.

Podróż za koło podbiegunowe w trakcie letnich białych nocy, czy zimowych ciemności to jak podróż na inną planetę. Podział doby na dzień i noc nie istnieje. Rok dzieli się na okres ciemności i światła, a życie ludzi i zwierząt jest do tego dostosowane.

Podczas pokazu wybierzemy się w podróż przez wszystkie pory roku i w najdalsze zakątki Północnej Norwegii. Odwiedzimy graniczące z Rosją Kirkenes, gdzie wiatr dziejowych zmian jeszcze nie w pełni dotarł, weźmiemy udział w najdłuższym na świecie biegu psich zaprzęgów, odwiedzimy Saamów, dowiemy się dlaczego Norwegowie na jednej z wysp kultywują zwyczaj popołudniowej sjesty i naturalnie zobaczymy miejsca, które podczas podróży na Północ trzeba odwiedzić. A wszystko to w świetle białych nocy i zorzy polarnej.

Konrad Konieczny

Przygodę z Norwegią zaczął nietypowo bo od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.

Wstęp 10 zł dla całej rodziny.

 

Norwegia-Polnocna-85 Norwegia-Polnocna-155

Lis
24
sob
Międzynarodowy turniej badmintona
Lis 24@08:00 – Lis 25@20:00

W najbliższy weekend, w hali Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce odbędzie się kolejny turniej badmintona.

Tym razem Zielonka gościć będzie zawodników – seniorów i amatorów – Międzynarodowego Turnieju WWL Badminton Yonex Cup 2018.

W turnieju weźmie udział około 200 osób z Rosji, Austrii i Polski, które będą rywalizować o zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych w grach pojedynczych, podwójnych oraz mikście. Zapraszamy.

WWL badminton 2018 (9)

Gru
1
sob
Piłka nożna: Turniej NLH
Gru 1@07:00 – Gru 2@20:00

Już w najbliższy weekend do Zielonki zjadą najlepsze amatorskie drużyny halowe, by rozegrać szóstą edycję turnieju Nocnej Ligi Halowej. Na hali Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce gościć będzie 48 zespołów z całej Polski. Nie zabraknie wśród nich wielu lokalnych drużyn, które zrobią wszystko, by okazałe trofeum Turnieju zostało w Zielonce.

Rozgrywki rozpoczną się w sobotę o godzinie 8:00 i będą trwały pełne dwa dni. Dla najlepszych ekip przygotowano puchary, medale, statuetki oraz nagrody rzeczowe. Najważniejszy będzie jednak splendor – zostać zwycięzcą pośród 48 drużyn –  to wyróżnienie nie lada. O tym komu ono przypadnie przekonamy się w niedzielę około godziny 21:00. Zapraszamy wszystkich do kibicowania, a szczegółów dotyczących podziału drużyn do poszczególnych grup należy szukać na stronie www.nocnaligahalowa.pl .

turniejhalowy

Gru
7
pt
Groteska: Romeo i Julia
Gru 7@19:00 – Gru 9@13:00

7 i 9 grudnia w sali widowiskowej OKiS najnowszy spektakl zaprezentuje Teatr Groteska.

Tym razem będzie to odsłona historii słynnych kochanków – Romea i Julii według scenariusza autorstwa Janusza Józefowicza.

romeoijulia

 

Gru
8
sob
Unihokej: Turniej juniorek młodszych w Zielonce
Gru 8@09:15 – 18:00

W sobotę 8 grudnia 2018 na hali OKiS w Zielonce dzikie gęsi rozegrają turniej w kategorii juniorek młodszych.
Zobaczymy mecze:
▪️10:15 KS Dzikie Gęsi vs UKS Orlęta Warszawa
▪️13:45 KS Dzikie Gęsi vs PUKS Trzebinia
▪️17:15 KS Dzikie Gęsi Zielonka vs MMKS Podhale Nowy Targ

Zawodniczki liczą na obecność kibiców i ostry doping!

gesi_8_12

Gru
9
nie
Archeologiczne podróże do Sudanu
Gru 9@15:00 – 16:30

Czy każdy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego życie jest pełne przygód jak filmowego bohatera? Skąd wie gdzie prowadzić wykopaliska, by coś odnaleźć?

Pokaz Anny Jaklewicz zabierze nas na misję wykopaliskową do Afryki. Razem z badaczami będziemy odkrywać tajemnice starożytnych piramid, odsłaniać spod piasku stare grobowce i ukryte w nich zabytki. Dowiemy się czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy archeologicznej, jak datują znaleziska i co dzieje się z nimi po odnalezieniu.

Po zakończonej misji ruszymy w podróż po współczesnym Sudanie, by odwiedzić jego najciekawsze zakątki. W Chartumie zobaczymy taniec derwiszów – sufickich mistyków, weźmiemy udział w walkach plemienia Nuba i odwiedzimy targ wielbłądów. Na koniec udamy się do Kassali – miasta na pograniczu z Erytreą – ulubionego miejsca sudańskich nowożeńców.

7.DERWISZE

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych.
Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.

Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły.

Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 16:00.

2.PIRAMIDY W MEROE 4.PUSTYNIA

Gru
14
pt
Premiera: Alfabet Teatru
Gru 14@18:00 – 19:15

„Alfabet Teatru” Młodzieżowe Studio Teatralne Loża Szyderców

Kto wie czym w teatrze jest DREWNO? Jak zlokalizować MOST na scenie? Kto wymieni wszystkie rodzaje UKŁONÓW? Do czego potrzebna jest PUBLICZNOŚĆ? My to wiemy! A jeśli i Wy chcecie poznać zakulisowe tajemnice teatru – ZAPRASZAMY!!! Będzie zabawnie, nastrojowo, zaskakująco – jak to u nas! Nie obędzie się też bez dreszczyku grozy…

Najnowsza produkcja Loży nie miała jeszcze premiery (przedpremierowo zaprezentowana została na Maratonie Teatralnym), a już zdobyła pierwsze miejsce na I Wołomińskim Festiwalu Teatralnym im. J. Orwida.

Spektakl jest wynikiem indywidualnych zainteresowań grupy, a także rozsadzającej ją ekspresji twórczej.

Autorami tekstów wykorzystanych w przedstawieniu są: Szekspir, Molier, Tolkien, Nyczek oraz członkowie grupy MST Loża Szyderców: Zuzanna Cieślicka, Aleksandra Szopa, Krzysztof Borys.

Zapraszamy na premierę, po której odbędzie się tradycyjne spotkanie z publicznością.

14.12.2018 (piątek) godz. 19.00

Sala Widowiskowa OKiS Zielonka, ul. Łukasińskiego 1/3.

48358432_358295614934013_6526577683902496768_n

Gru
24
pon
Koncert kolęd Chóru Męskiego
Gru 24@22:30 – 23:00

Serdecznie zapraszamy na doroczny koncert kolęd Chóru Męskiego im. Józefa Gromali pod dyrekcją Macieja Cegielskiego. Odbędzie się on w Wigilię, przed Pasterką w kościele M.B. Częstochowskiej w Zielonce, o godzinie 23.30.

Polecamy!

chor

Sty
5
sob
Unihokej: Bankówka Zielonka vs. Chwarzno Gdynia
Sty 5@16:00 – Sty 6@14:00
Skip to content